A A Email Print Share

2006-2007 Greek Award Winners


Congratulations to all chapters who earned awards at the Greek Awards Ceremony in April 2007. They are:

AWARD

WINNER

President's Cup - Chapter of the Year - Fraternity Delta Chi
President's Cup - Chapter of the Year - Sorority Alpha Sigma Tau
Outstanding Individual Community Service Award Phil Basciano
Outstanding Individual Community Service Award Jessy Wells
Outstanding Community Service - Fraternity Sigma Nu
Outstanding Community Service - Sorority Gamma Phi Beta
Outstanding Merit Award Kate Johnson
Outstanding Merit Award  John Doherty
Outstanding Merit Award  Allyn Susko
Outstanding Merit Award  Mike Polischuk
Outstanding Merit Award  Lauren Alfano
Outstanding Merit Award  Cynthia Knis
Outstanding Merit Award Steve Dozier
Outstanding Merit Award Ron Repak
Outstanding Merit Award Regis Ryan
Most Improved Chapter Award- Fraternity Phi Kappa Theta
Most Improved Chapter Award - Sorority Alpha Phi
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Fraternity Phi Kappa Theta
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC All Sports Trophy Delta Chi
Outstanding Greek Program of the Year Valentine's Day Ball
Outstanding Greek Alumni Leadership of the Year Ms. Erin Butkovic, Alpha Gamma Delta
Order of Omega Outstanding Greek Award Dina Delpizzo
Outstanding President of the Year - Fraternity Chris Newingham
Outstanding President of the Year - Sorority Sarah Boyce
Outstanding Chapter Advisor of the Year Dr. Ron Surmacz, Delta Chi
Best Risk Management Program - Fraternity Phi Kappa Theta
Best Risk Management Program - Sorority Alpha Phi
Outstanding Chapter Officer of the Year - Fraternity Stephen Remai
Outstanding Chapter Officer of the Year - Sorority Bethanie Wilson
Order of Omega Most Improved Chapter of the Year Phi Kappa Theta
Greek Man of the Year Dan Phillips
Greek Woman of the Year Amanda Thompson
Outstanding Panhellenic Continuous Open Bidding Program Alpha Phi
Outstanding Recruitment Program - Fraternity Delta Chi
Outstanding Recruitment Program - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC Outstanding Athlete Award Chris Warman
Outstanding New Member Program - Fraternity Sigma Nu
Outstanding New Member Program - Sorority Alpha Phi
James O'Day-Carnival Show of the Year  Alpha Phi & Delta Chi
Greek God - Greek Week Ernest Blackwell
Greek Goddess - Greek Week Brianne Miller
Greek Week - 3rd Place - Sorority Gamma Phi Beta
Greek Week - 3rd Place - Fraternity Sigma Tau Gamma
Greek Week - 2nd Place - Sorority Alpha Sigma Tau
Greek Week - 2nd Place - Fraternity Alpha Tau Omega
Greek Week - 1st Place - Sorority Alpha Gamma Delta
Greek Week - 1st Place - Fraternity Delta Chi